Plugins - Antispam Bee - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (84 entries)

note: translators: s=filter name
en: Uses output buffering instead of the %s filter.
nl: Gebruikt uitvoerbuffering in plaats van het %s filter.

en: Check complete site markup for comment forms
nl: Controleer de volledige site markup van reactieformulieren

en: BBCode links are spam
nl: BBCode links zijn spam

en: All spam reasons
nl: Alle spam redenen

en: Filter by spam reason
nl: Filter per spam reden

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Allowed %1$sISO country codes%2$s for this option.
nl: Toegestaan  %1$sISO country codes%2$s voor deze optie.

note: translators: 1: opening <a> tag with link to ISO codes reference. 2: closing </a> tag.
en: Denied %1$sISO country codes%2$s for this option.
nl: Niet toegestaan  %1$sISO land codes%2$s voor deze optie.

en: Manually
nl: Handmatig

en: If checked, you will delete all data Antispam Bee creates, when uninstalling the plugin.
nl: Indien aangevinkt, worden alle gegevens die Antispam Bee aanmaakt, verwijderd wanneer je de plugin verwijdert.

en: Delete Antispam Bee data when uninstalling
nl: Gegevens van Antispam Bee verwijderen bij deïnstalleren van de plugin

en: Comment
nl: Reactie

en: Identical Post title and blog title
nl: Identieke berichttitel en blogtitel

note: Description of the plugin
en: Antispam plugin with a sophisticated toolset for effective day to day comment and trackback spam-fighting. Built with data protection and privacy in mind.
nl: Antispam plugin met een geavanceerde toolset voor het dagelijks effectief bestrijden van reacties en trackback spam. Gebouwd met gegevensbescherming en privacy in het achterhoofd.

en: Block or allow comments from specific countries
nl: Blokkeer of sta reacties toe uit bepaalde landen

note: translators: The number of spam comments Antispam Bee blocked so far.
en: %s Blocked | %s Blocked
nl[0]: %s geblokkeerd

en: Spanish
nl: Spaans

en: Italian
nl: Italiaans

en: French
nl: Frans

en: English
nl: Engels

en: German
nl: Duits

en: Manual
nl: Handleiding

en: No spam check for link notifications
nl: Geen spam controle voor link meldingen

en: Generate statistics as a dashboard widget
nl: Genereer een dashboard widget met statistieken

en: Various options
nl: Verschillende opties

en: Comments
nl: Reacties

en: Spam-Notification by email
nl: Spam-meldingen per e-mail

en: Language
nl: Taal

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Detect and approve only the specified language. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
nl: Achterhaal en verbeter alleen de gespecificeerde taal. Let op het%1$sprivacy bericht %2$s voor deze optie.

en: Allow comments only in certain language
nl: Sta alleen reacties toe in een bepaalde taal

en: e.g. BF, SG, YE
nl: bv. BF, SG, YE

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag.
en: Filtering the requests depending on country. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
nl: Filter de aanvragen o.b.v. het land. Let op het %1$sprivacy bericht%2$s voor deze optie.

en: Check for spam data on your own blog
nl: Controleer op spam gegevens op je eigen blog

en: Predefined and custom patterns by plugin hook
nl: Vooraf gedefinieerde en eigen patronen door plugin hook

note: translators: 1: opening <a> tag with link to documentation. 2: closing </a> tag
en: Check if commenter has a Gravatar image. Please note the %1$sprivacy notice%2$s for this option.
nl: Controleer of de auteur van de reactie een Gravatar afbeelding heeft. Let op de %1$sprivacy verklaring%2$s voor deze optie.

en: No review of already commented users
nl: Geen beoordeling van gebruikers die eerder gereageerd hebben

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Donate
nl: Doneren

en: Regular Expression
nl: Reguliere expressie

en: Comment Language
nl: Taal van reactie

en: Country Check
nl: Land controle

en: Local DB Spam
nl: Lokale DB spam

en: Fake IP
nl: Nep IP

en: Empty Data
nl: Geen gegevens

en: Comment time
nl: Reactie tijd

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Do not check trackbacks / pingbacks
nl: Trackbacks / pingbacks niet controleren

en: Amount of identified spam comments
nl: Aantal geïdentificeerde spam reacties

en: Spam counter on the dashboard
nl: Spam teller op het dashboard

en: Daily updates of spam detection rate
nl: Spam detectie mate met dagelijkse waardes

en: More
nl: Meer

en: For multiple selections press Ctrl/CMD
nl: Meerdere keuzes door Ctrl / CMD in te drukken

en: Delete comments by spam reasons
nl: Verwijder reacties bij spam redenen

en: Other types of spam will be deleted immediately
nl: Een ander type spam wil direct worden verwijderd

note: translators: %s is the select field.
en: Limit approval to %s
nl: Toestemming beperken tot %s

en: Cleaning up the database from old entries
nl: Database opschonen

note: translators: $s is an input field containing the number of days.
en: Delete existing spam after %s days
nl: Verwijder bestaande spam na %s dagen

en: Spam reason as a table column in the spam overview
nl: Spam redenen als een tabel in het spam overzicht

en: Do not save the spam reason
nl: Sla de spam reden niet op

en: Notify admins by e-mail about incoming spam
nl: Stel beheerders per e-mail op de hoogte van binnenkomende spam

en: Keep the spam in my blog.
nl: Houd de spam in mijn blog.

en: Mark as spam, do not delete
nl: Markeer als spam, niet verwijderen

en: Other antispam tools
nl: Andere antispam gereedschappen

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Look in the local spam database
nl: Kijk in de lokale spam database

en: Use regular expressions
nl: Gebruik reguliere uitdrukking

en: Review the comment contents for BBCode links
nl: Beoordeling reactie inhoud voor BBCode links

en: Not recommended when using page caching
nl: Niet aanbevolen als je gebruikt maakt van pagina caching

en: Consider the comment time
nl: Overweeg de reactie tijd

en: Trust commenters with a Gravatar
nl: Vertrouw auteurs van reacties met een Gravatar

en: Trust approved commenters
nl: Vertrouw toegestane reageerders

en: Filter in the execution order
nl: Filter in uitvoer volgorde

en: Cheatin&#8217; uh?
nl: Aan het valsspelen, hé?

en: Notify message by Antispam Bee
nl: Notificatiebericht van Antispam Bee

en: Spam list
nl: Spamlijst

en: Approve it
nl: Toestaan

en: Delete it
nl: Verwijderen

en: Trash it
nl: Verplaats naar prullenbak

en: Spam Reason
nl: Spam reden

en: Author
nl: Auteur

en: New spam comment on your post
nl: Nieuwe spam reactie op je bericht

en: Content removed by Antispam Bee
nl: Inhoud verwijderd door Antispam Bee

en: Comment marked as spam
nl: Reactie gemarkeerd als spam

en: No data available.
nl: Geen gegevens beschikbaar.

en: Settings
nl: Instellingen
